علامت اصفهان انتخابات در اصفهان مینو خالقی

علامت: اصفهان انتخابات در اصفهان مینو خالقی انتخابات مجلس نمایندگان مجلس انتخابات مجلس دهم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی پروفسور لطفی‌زاده، پدر منطق فازی درگذشت

پرفسور لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی، امروز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر منطق فازی درگذشت

پروفسور لطفی زاده، پدر منطق فازی درگذشت

عبارات مهم : ایران

پرفسور لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی، امروز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

به گزارش ایسنا، فیروز نادری، دانشمند ایرانی در شرکت فضایی آمریکا(ناسا) این خبر را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرده است.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر منطق فازی درگذشت

پروفسور لطفی زاده، دانش آموخته دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با درجه استاد تمامی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بازنشسته شد. وی تحصیلات عالی خود را از دانشکده فنی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع کرد و در سال ۱۳۲۱ دانش آموخته این دانشگاه شد. سپس به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه های این کشور فوق لیسانس و دکترای خود را کسب کرد و به تدریس پرداخت.

دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در اسفند سال ۱۳۹۴ به پاس خدمات علمی پروفسور لطفی زاده، به این دانش آموخته پیشین خود دکترای افتخاری اعطا و از سردیس وی رونمایی کرد. از دانشگاه های متفاوت دنیا ده ها دکترای افتخاری به پروفسور لطفی زاده اعطا شده است است.

پرفسور لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی، امروز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

لطفعلی عسکرزاده مشهور به لطفی زاده یا لطفی ع زاده، بنیانگذار منطق فازی و استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا هست. وی در سال ۱۲۹۹ شمسی برابر با ۱۹۲۱ میلادی در باکو متولد شد. پدر او یک روزنامه نگار ایرانی و مادرش یک دکتر روس بود. او در ۱۰ سالگی همراه با خانواده به منزل پدری مراجعت کرده و در پایتخت کشور عزیزمان ایران ساکن شد.

لطفی زاده تحصیلات متوسطه را در کالج البرز (دبیرستان البرز فعلی) به آخر رساند و با کسب رتبه دوم در کنکور سراسری در رشته برق و الکترونیک دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران پذیرفته شد و در سال ۱۳۲۰ با مدرک لیسانس از آن دانشگاه فارغ التحصیل شد.

وی سپس دوره فوق لیسانس مهندسی برق را در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) آمریکا شروع کرده و در نهایت در سال ۱۳۲۷، مدرک دکتری خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. بعد از آن در همان دانشگاه تحقیقات خود را در زمینه نظریه سیستم ها شروع کرد و سپس در سال ۱۳۳۴ به عنوان پژوهشگر به مرکز مطالعات پیشرفته «پرینستون» دعوت شد.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر منطق فازی درگذشت

پروفسور لطفی زاده در سال ۱۳۳۵ کار تمام وقت خود را با سمت استادی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه «برکلی» شروع کرد و در فاصله سال های 1346-1341 ریاست این دانشکده را برعهده داشت.

تا سال ۱۳۴۳ تحقیقات پروفسور لطفی زاده عموما در زمینه تئوری سیستم ها و تجزیه و تحلیل تئوری تصمیمات بود. در آن سال، وی تئوری منطق فازی را پایه گذاری کرد و سپس در زمینه کاربردهای این تئوری در هوش مصنوعی، زبان شناسی، منطق، تئوری تصمیمات، تئوری کنترل، سیستم های خبره و شبکه های اعصاب به تحقیقات گسترده ای پرداخت.

پرفسور لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی، امروز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

تحقیقات پروفسور لطفی زاده در زمینه منطق فازی در بخش های گوناگون طراحی نرم افزار و سخت افزار و محاسبات کامپیوتری بر مبنای کلمات، تئوری شعور کامپیوتر، در درک زبان طبیعی و صنایع سبک و سنگین متمرکز شده است بود.

پروفسور لطفی زاده به عنوان کاشف و مبتکر «منطق فازی» شهرت جهانی دارد. وی که در دنیا علم به «پروفسور زاده» معروف هست، طی یک مقاله علمی کلاسیک که در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسید، مفهوم مجموعه فازی را که مبتنی بر تئوری تجزیه و تحلیل سیستم های پیچیده هست، بر اساس زبان طبیعی معرفی کرد.

پروفسور لطفی‌زاده، پدر منطق فازی درگذشت

پس از معرفی تئوری فازی، بیش از ۱۱۱ هزار مقاله علمی به وسیله دانشمندان دنیا راجع به منطق فازی و کاربردهای گسترده آن در نشریات علمی انتشار یافته و در حدود هزار درخواست ثبت اختراع در این زمینه در ژاپن و سایر کشورهای متفاوت دنیا به عمل آمده است.

وی موفق به دریافت ۹ مدال علمی شد که 5 مدال به مناسبت های گوناگون به وسیله انستیتوی مهندسی برق و الکترونیک آمریکا و 4 مدال دیگر به وسیله انستیتو مهندسی مکانیک آمریکا، انجمن علوم مهندسی آمریکا، آکادمی علوم جمهوری چک و انجمن بین المللی سیستم های هوشمند به وی اهدا شده است است.

لطفی زاده موفق به دریافت ۱۴ جایزه علمی شد که از آن جمله می توان به جایزه اهدایی بنیاد معروف هوندای ژاپن اشاره کرد.

پروفسور لطفی زاده، عضو هیات مشورتی مرکز فازی آلمان، عضو هیات مشورتی مرکز تحقیقات فازی دانشگاه تگزاس، عضو کمیته مشورتی مرکز آموزش و تحقیقات سیستم های فازی و هوش مصنوعی رومانی، عضو هیات مشورتی موسسه بین المللی مطالعات سیستم ها، عضو هیات مدیره انجمن بین المللی شبکه های اعصاب بوده است.

چندی پیش نیز خبر درگذشت پرفسور لطفی زاده به نقل از سایت دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در محافل رسانه ای منتشر شد که البته با تکذیب اطرافیان وی، عذرخواهی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران را به علت انتشار این خبر در پی داشت.

واژه های کلیدی: ایران | سیستم | آمریکا | ایرانی | تحقیقات | دانشگاه | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs